Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania ze strony. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na ich wykorzystanie zgodnie z naszą polityką prywatności.

Otwarcie Centrum Opieki Wytchnieniowej

Otwarcie centrum opieki wytchnieniowej w gdansku

27 września 2023 roku odbyło się otwarcie pierwszego na Pomorzu Centrum Opieki Wytchnieniowej. Jest to kulminacyjny moment dla projektu, który przez ostatnie dwa lata powstawał na naszych oczach. Ośrodek stworzyła i będzie prowadzić gdańska Fundacja Hospicyjna, którą w inwestycji, jako strategiczny partner, od początku wspierała Fundacja JohnnyBros. W uroczystości wzięli udział darczyńcy, lokalne władze, ogólnopolskie media oraz wolontariusze i wszyscy przyjaciele Fundacji Hospicyjnej.

goście pod budynkiem COW w Trójmieście

Uroczystość odbyła się przy ulicy Kopernika 17c w Gdańsku, gdzie mieści się nowopowstałe Centrum Opieki Wytchnieniowej (COW). W lutym 2022 roku braliśmy udział w symbolicznym wbiciu łopaty, a po ponad półtora roku możemy podziwiać już obiekt w pełnej okazałości.

Wśród zaproszonych gości, którzy pojawili się na wydarzeniu, znaleźli się m.in. Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Poseł na Sejm RP Piotr Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, założyciel Fundacji JohnnyBros Julian Pawlukiewicz, Radni Miasta Gdańsk oraz wielu innych gości, w tym wolontariuszy Fundacji Hospicyjnej.

W uroczystości wzięła również udział liczna grupa pracowników JohnnyBros, którzy wielokrotnie angażowali się w różne akcje charytatywne na rzecz Fundacji Hospicyjnej i budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej.

Z szacunkiem dla drugiego człowieka

Centrum Opieki Wytchnieniowej jest niezwykle ważną i potrzebną inicjatywą. Warto również podkreślić, że jest pierwszy tego typu obiekt w Trójmieście.

“Cieszymy się że Fundacja JohnnyBros mogła wesprzeć ten projekt. W naszej organizacji bardzo ważną kwestią jest szacunek. Szacunek do pracy, do wiedzy, do technologii i do zmieniającego się świata, ale przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka. Cieszę się bardzo, że możemy naszym szacunkiem obdarować ludzi spoza naszej organizacji”- dodał założyciel Fundacji JohnnyBros, Julian Pawlukiewicz.

przecięcie wstęgi pod budynkiem Centrum Opieki Wytchnieniowej
Kto skorzysta z Centrum Opieki Wytchnieniowej?

Centrum Opieki Wytchnieniowej zostało stworzone z myślą o wsparciu rodzin i opiekunów, którzy codziennie dbają o swoich ciężko chorych bliskich w domach. Skorzystają z niego opiekunowie osób dorosłych i dzieci, którzy z powodu choroby lub niepełnosprawności nie są samodzielni. W zależności od potrzeb opiekunów, Centrum może zaoferować pobyt dzienny w godz. 8-18, całodobowy do 14, a w szczególnych przypadkach nawet do 30 dni.

Oferta COW skierowana jest do gdańszczan i gdańszczanek oraz wszystkich mieszkańców województwa pomorskiego.

W ramach działania Centrum, podopieczni otrzymają pomoc pielęgniarską, terapeutyczną i rehabilitacyjną. Opiekunowie natomiast, poza możliwością wykorzystania czasu wolnego na wypoczynek lub załatwienie swoich spraw prywatnych - będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologicznego i prawnego. Dodatkowo, każdy chętny opiekun będzie mógł wziąć udział w szkoleniach z zakresu opieki nad chorym w warunkach domowych.

Docelowo, codziennie ze wsparcia COW będzie mogło skorzystać 42 pacjentów w formie opieki stacjonarnej i 20 pacjentów w ramach opieki dziennej. Pierwsze osoby do nowej placówki trafiły już 1 września.

Julian Pawlukiewicz z zarządem Centrum Opieki Wytchnieniowej
Wciąż możliwe jest wsparcie działalności Centrum

Wszystkich, którzy chcą wesprzeć wyposażenie i funkcjonowanie działania Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, zachęcamy do wsparcia finansowego. Wpłaty można dokonywać na konto Fundacji JohnnyBros: 21 2490 0005 0000 4530 2438 5795 (z dopiskiem: "Centrum Opieki Wytchnieniowej") lub bezpośrednio na konto Fundacji Hospicyjnej: 60 1540 1098 2001 5562 3339 0002.

Wesprzyj nasze działania