Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania ze strony. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na ich wykorzystanie zgodnie z naszą polityką prywatności.

Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku

Centrum opieki wytchnieniowej w gdansku

W lutym 2022 roku w ramach inicjatywy Fundacji Hospicyjnej rozpoczęto budowę pierwszego w Gdańsku Centrum Opieki Wytchnieniowej. Dzięki wsparciu darczyńców budynek rośnie w oczach. Swoim wsparciem inicjatywę objęła także Fundacja JohnnyBros (strategiczny darczyńca projektu), przekazując na ten cel 6 mln złotych. Zgodnie z założeniami pierwsi podopieczni powinni być przyjęci już w połowie 2023 roku. Mimo iż budowa centrum idzie zgodnie z planem, to nie obyło się bez trudności. Wysoka inflacja i wzrost cen materiałów sprawiły, że koszt budowy wzrósł do 30 mln złotych i potrzebne są dodatkowe fundusze, aby zrealizować projekt. Fundacja Hospicyjna potrzebuje wsparcia.

Czym jest Centrum Opieki Wytchnieniowej?

Na początek warto wyjaśnić czym jest opieka wytchnieniowa (inaczej opieka wyręczająca). Jest to rodzaj pomocy oferowany rodzinom oraz opiekunom w sprawowaniu opieki nad osobami z niepełnosprawnościami - zarówno dziećmi, jak i osobami dorosłymi. Ma za zadanie przede wszystkim odciążyć ich w codziennych obowiązkach, dać czas na załatwienie swoich spraw lub po prostu umożliwić odpoczynek. W placówce zapewniona będzie pomoc w zakresie pielęgniarstwa, rehabilitacji oraz terapeutyki. Gdańsk będzie zatem wzbogacony o Centrum Wytchnieniowe, w którym przewidziano aż 60 miejsc dla podopiecznych, w tym 20 miejsc w ramach pobytu dziennego.

Jak będzie działało Centrum Opieki Wytchnieniowej?

COW w Gdańsku będzie oferowało pomoc czasową, w zależności od potrzeb opiekunów. Możliwy będzie pobyt dzienny w godzinach 8-18, ale również całodobowy - do 14 dni, a nawet do 30 dni w przypadku dłuższych rekonwalescencji. Centrum będzie oferowało również opiekę w domu chorego, dzięki czemu opiekun będzie mógł załatwić swoje sprawy.

Podopieczni oprócz profesjonalnej opieki mogą liczyć na spędzenie czasu w przyjaznym otoczeniu i udział w angażujących zajęciach. Opiekunowie natomiast będą mogli otrzymać wsparcie psychologiczne, porady prawne czy liczyć na szkolenia z zakresu opieki nad chorymi w domu. Dodatkowo będą mogli wziąć udział w grupach wsparcia oraz skorzystać z terapii.

Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku

Centrum Opieki Wytchnieniowej w Trójmieście ma służyć pomocą ciężko chorym i ich rodzinom. Jest to bez wątpienia nieocenione wsparcie dla wszystkich opiekunów rodzinnych w ich codziennych zmaganiach. Budowa Centrum idealnie wpisuje się w kampanię społeczną Fundacji Hospicyjnej “Zauważ, zrozum, wesprzyj - #podarujurlop”, która pomaga nagłośnić i zrozumieć sytuację wielu rodzin w naszym województwie. To nawet kilka tysięcy osób, które chętnie skorzystają z odpoczynku i wytchnienia.

Obecnie trwają prace wykończeniowe i wyposażanie wnętrz, między innymi w sprzęty medyczne. Nadal potrzebne są dodatkowe fundusze, na dokończenie wyposażania COW.

Niestety jako organizacja pozarządowa, Fundacja Hospicyjna sama musiała pozyskiwać pieniądze na budowę COW. Początkowo koszt inwestycji szacowano na 20 mln złotych. Wsparcia udzielili liczni darczyńcy - w tym np. strategiczny darczyńca projektu Fundacja JohnnyBros w wysokości 6 mln złotych. Udało się wbić pierwszą łopatę, wmurować symboliczny kamień węgielny pod inwestycję, a z początkiem 2023 roku dokonać tradycyjnego zawieszenia wiechy. W porównaniu do pierwotnych założeń, kwota inwestycji wzrosła o około 10 milionów złotych w związku z podwyżką cen wyposażenia oraz kosztami budowy.

Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku

Oficjalne otwarcie Centrum Opieki Wytchnieniowej odbyło się 27 września 2023 roku. Osoby chcące skorzystać z placówki mogą już zgłaszać swoje zapotrzebowanie w kontakcie z Fundacją Hospicyjną. Pierwsi pacjenci pojawili się w progach centrum już na początku września.

Zakończenie budowy Centrum jest ogromnym sukcesem, jednak wraz z rozpoczęciem działalności pojawiają się kolejne potrzeby finansowe. Aby wesprzeć działalność obiektu, wciąż potrzebna jest pomoc inwestorów i darczyńców.

“Cieszymy się że Fundacja JohnnyBros mogła wesprzeć ten projekt. W naszej organizacji bardzo ważną kwestią jest szacunek. Szacunek do pracy, do wiedzy, do technologii i do zmieniającego się świata, ale przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka. Cieszę się bardzo, że możemy naszym szacunkiem obdarować ludzi spoza naszej organizacji”- dodał założyciel Fundacji JohnnyBros, Julian Pawlukiewicz.

Otwarcie Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku
Jak zgłaszać chęć skorzystania z usług oferowanych przez COW i kto może otrzymać wsparcie?

Wsparcie COW w Gdańsku jest przeznaczone dla mieszkańców całego województwa pomorskiego. Należy wypełnić formularze dostępne na stronie internetowej opiekawytchnieniowa.pl.

Wypełnione i podpisane dokumenty - kartę zgłoszenia, diagnozę potrzeb, oświadczenie RODO, ksero orzeczenia o niepełnosprawności (lub aktualna informacja o chorobie w przypadku braku orzeczenia) - można dostarczyć do siedziby Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku osobiście lub pocztą na adres: Fundacja Hospicyjna - Centrum Opieki Wytchnieniowej, ul. M. Kopernika 17C, 80-208 z dopiskiem "OPIEKA WYTCHNIENIOWA" lub przesłać emailem na adres: centrum@opiekawytchnieniowa.pl

Jak można wesprzeć działalność Centrum Opieki Wytchnieniowej?

Wszystkich, którzy chcą wesprzeć działalność Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, zachęcamy do wsparcia finansowego. Wpłaty można dokonywać na konto Fundacji JohnnyBros: 21 2490 0005 0000 4530 2438 5795 (z dopiskiem: "Centrum Opieki Wytchnieniowej") lub bezpośrednio na konto Fundacji Hospicyjnej: 60 1540 1098 2001 5562 3339 0002.

Wesprzyj nasze działania