Wykorzystujemy pliki cookies, aby poprawić Twój komfort korzystania ze strony. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na ich wykorzystanie zgodnie z naszą polityką prywatności.

Tradycyjne zawieszenie wiechy w Centrum Opieki Wytchnieniowej

Zawieszenie wiechy w centrum opieki wytchnieniowej w gdansku

Rozpoczęta w 2022 roku budowa Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku przechodzi do kolejnego etapu. Uroczystemu zawieszeniu wiechy towarzyszyła m.in. Fundacja JohnnyBros, główny darczyńca projektu. Postęp prac jest imponujący, ale Fundacja Hospicyjna apeluje - potrzeba jeszcze wielu środków na sfinansowanie centrum. Względem kalkulacji zeszłorocznych, gdy rozpoczynano budowę, koszty projektu wzrosły aż o 10 mln złotych.

Kolejny etap prac w Centrum Opieki Wytchnieniowej
 centrum opieki wytchnieniowej gdańsk budowa

10 stycznia 2023 roku, niespełna rok po inauguracji budowy centrum przy ulicy Kopernika, w pięknej okolicy na skraju lasu odbyło się tradycyjne zawieszenie wiechy na budynku Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. Inwestycja realizowana jest przez Fundację Hospicyjną, niezwykle prężnie i szeroko działającą organizację zajmującą się m.in. rozwojem opieki paliatywno-hospicyjnej.

COW ma na celu pomoc opiekunom osób chorych i z niepełnosprawnościami, umożliwiając podopiecznym pobyty dzienne i stacjonarne pod profesjonalną opieką wykwalifikowanych specjalistów.

Po zawieszeniu wiechy zaproszono zebranych gości do budynku, do przyszłej sali spotkań, gdzie Anna Janowicz, Prezes Fundacji, zaprezentowała wizualizację wnętrza Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku. Składa się ono z trzech połączonych ze sobą budynków. W środku znajdą się m.in. 24 pokoje, zarówno dzienne, jak i przeznaczone na dwutygodniowe pobyty stacjonarne. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2023.

Wnętrze Centrum Opieki Wytchnieniowej

Podczas wydarzenia odbyło się również symboliczne wbijanie gwoździ przez przedstawicieli władz wspierających inwestycję oraz sponsorów, w tym Juliana Pawlukiewicza, założyciela Fundacji JohnnyBros, który przekazał na budowę gdańskiego Centrum Opieki Wytchnieniowej 6 mln złotych.

centrum opieki wytchnieniowej darczyńca johnnybros julian pawlukiewicz
“Zauważ, zrozum, wesprzyj - #podarujurlop” - kampania wspierająca opiekunów

We wnętrzu budynku zaprezentowano również galerię zdjęć wykonaną przez lokalnych fotografów przedstawiającą opiekunów rodzinnych. To część kampanii Fundacji Hospicyjnej zwracającej uwagę na rodziny i opiekunów, którzy sprawują opiekę nad swoimi bliskimi. To m.in. właśnie oni będą beneficjentami Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku.

Kampania Zauważ zrozum wesprzyj #podarujurlop

"To kilkoro opiekunów rodzinnych: osoby, które zgodziły się wpuścić do swoich mieszkań sześcioro gdańskich fotografów i pokazać, co to znaczy opieka nad bliskimi w domu” - wyjaśnia Anna Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej. “Jest tu m.in. Pani Karolina, która od dwóch lat opiekuje się swoją mamą z chorobą demencyjną; jest tam Pani Ewa, która od 17 lat opiekuje się swoim synem, przebywającym w domu pod respiratorem. Jedyna komunikacja z synem to... ruch oczu. 17 lat, 365 dni w roku dzień w dzień. Pani Małgosia od 39 lat opiekuje się swoją córką. Córka ma 39 lat, natomiast jest na etapie rozwoju dwulatka. My możemy im pomóc. W tym budynku Pani Karolina, Pani Ewa, Pani Małgosia i każda z osób, która opiekuje się swoim bliskim - czy to dzieckiem czy osobą dorosłą - tutaj znajdzie wsparcie” - dodaje.

Pomoc w budowie Centrum Opieki Wytchnieniowej

Postęp prac jest niezwykle dynamiczny, niestety równie szybko rosną koszty inwestycji szacowane początkowo na ok. 25 mln zł. Aktualne przewyższają tę kwotę o blisko 10 mln złotych, w związku z czym Fundacja Hospicyjna zachęca wszystkich do wsparcia w sfinansowaniu projektu.

Wpłaty można kierować na konto Fundacji JohnnyBros, głównego darczyńcy projektu: 21 2490 0005 0000 4530 2438 5795 (z dopiskiem: "Centrum Opieki Wytchnieniowej") lub bezpośrednio do Fundacji Hospicyjnej: 60 1540 1098 2001 5562 3339 0002.

Wesprzyj nasze działania